Menu

LOCAL GOVERNMENT ELECTIONS 2018 – LABOUR COUNCIL – ENDORSED CANDIDATES

CAMPBELL RIVER, COURTENAY & DISTRICT LABOUR COUNCIL

 
Campbell River
Council
Michele Babchuk
 
School Board #72 (Campbell River)
Richard Franklin
John Kerr
Joyce McMann
 
Comox
School Board #71 (Comox Valley)
Michelle Waite
 
Courtenay
Council
Will Cole-Hamilton
David Frisch
Doug Hillian
Kiyoshi Kosky
Melanie McCollum
Wendy Morin
 
Cumberland
Council
Roger Kishi
Ian McLean
 

EAST KOOTENAY DISTRICT LABOUR COUNCIL

 
Cranbrook
Council
Norma Blissett
William McKerrow
 
School Board #5 (Southeast Kootenay)
Trina Ayling
Chris Johns
Doug McPhee
Wendy Turner
Patricia Whalen
 
Fernie
Council
Joe Warshawsky
 

FRASER VALLEY LABOUR COUNCIL

 
Abbotsford
School Board #34 (Abbotsford)
Balbir Gill
Raj Patara
Preet Rai
 
Chilliwack
Council
Louis De Jaeger
Patti D MacAhonic
Lisa Morry
 
School Board #33(Chilliwack)
Dan Coulter
Kelly Janveaux
Willow Reichelt
David Swankey
 
Harrison Hot Springs (Village)
Council
Michie P Vidal
 
Mission (District)
Council
Michael Nenn
 

KAMLOOPS & DISTRICT LABOUR COUNCIL


Kamloops
Council
Jennifer Dawn Adams
Dale Bass
Bill Sarai
 
School Board #73 (Kamloops – Thompson)
Beat Klossner
Kerri Schill

NANAIMO, DUNCAN & DISTRIT LABOUR COUNCIL

 
Duncan
Council
Tom Duncan
 
Nanaimo
Mayor
Leonard Krog
 
Council
Guy Beaulieu
Don Bonner
Tyler Brown
Ben Geselbracht
Erin Hemmens
 
School Board #68 (Nanaimo – Ladysmith)
Lisa Marie Barron
Tania Brzovic
Greg Keller
Chantel O’Neill
Jessica Stanley
 
North Cowichan
Mayor
Jon Lefebure
 
Council
Robert Douglas
Paul Fletcher
Kate Marsh
 
Parksville
Mayor
Kirk Oates
 

NEW WESTMINSTER & DISTRICT LABOUR COUNCIL

Port Coquitlam
Mayor
Brad West

Council
Laura Dupont
Nancy McCurrach
Priscilla Omulo
Darrell G. Penner
Glenn Pollock
Dean Washington

School Board #43 (Coquitlam)
Bruce Richardson
Christine Pollock

Port Moody
Mayor
Rob Vagramov

Council
Tasha Faye Evans
Barbara Junker
Meghan Lahti
Amy Lubik
Zoe Royer

School Board #43 (Coquitlam)
Lisa Park
Keith Watkins

Surrey
Council
Doug Elford
Paul Hillsdon – Surrey First
Vera LeFranc – Surrey First
Mike Starchuk – Surrey First

School Board #36 (Surrey)
Terry Allen – Surrey First
Cindy Dalglish – Surrey Students NOW
Charlene Dobie – Surrey Students NOW
Laurie Larsen – Surrey First
Niovi Patsicakis
Mary-Em Waddington – Surrey Students NOW

White Rock
Mayor
Darryl Walker
 
Burnaby
Mayor
Mike Hurley
 
Councillor
Pietro Calendino – Burnaby Citizens’ Association
Sav Dhaliwal – Burnaby Citizens’ Association
Dan Johnston – Burnaby Citizens’ Association
Colleen Jordan – Burnaby Citizens’ Association
Paul McDonnell – Burnaby Citizens’ Association
Baljinder K. Narang – Burnaby Citizens’ Association
Nick Volkow – Burnaby Citizens’ Association
James Wang – Burnaby Citizens’ Association
 
School Board #41 (Burnaby)
Suresh Bhayana – Burnaby Citizens’ Association
Bill Brassington – Burnaby Citizens’ Association
Peter Cech – Burnaby Citizens’ Association
Larry Hayes – Burnaby Citizens’ Association
Jen Mezei – Burnaby Citizens’ Association
Ryan Stewart – Burnaby Citizens’ Association
Gary Wong – Burnaby Citizens’ Association
 
Coquitlam
Mayor
Adel Gamar
 
Council
Rob Bottos
Craig Hodge
Sean Lee
Trish Mandewo
Nicola Spurling
Chris Wilson
Bonita Zarrillo
 
School Board #43 (Coquitlam)
Jennifer Blatherwick
Shari O’Neill
Craig Woods
 
Delta
Mayor
Sylvia Bishop – Team Delta
 
Council
Lori Mayhew
Mike Smith
Simran Walia – Team Delta
 
School Board #37 (Delta)
Randy Anderson – Fennell – Kids Matter
Rhiannon Bennett
Victor M. Espinoza – Kids Matter
Andrea Hilder
Mita Naidu
B. Bruce Reid – Kids Matter
Val Windsor
 
Langley City
Mayor
Valaria van den Broek
 
Council
Paul Albrecht
Andrew Mercier
Nathan Pachal
Mike Solyom
 
School Board #35 (Langley)
Candy Ashdown
 
Langley Township
Council
Gail Chaddock – Costello
Stacey Wakelin
School Board #35 (Langley)
Megan Dykeman
Suzanne Perrault
David Tod
Marnie Wilson
 
Maple Ridge
Mayor
Craig Speirs
 
Council
Chriss Bossley
Kiersten Duncan
Rysa Kronebusch
 
School Board #42 (Maple Ridge – Pitt Meadows)
Elaine Yamamoto
 
New Westminster
Mayor
Jonathon X. Cote
 
Council
Chinu Das
Patrick Johnstone
Jamie McEvoy
Nadine Nakagawa
Chuck Puchmayr
Mary Trentadue
 
School Board #40 (New Westminster)
Anita Ansari
Dee Beattie
Gurveen Dhaliwal
Mark Gifford
Maya Russell
 
Pitt Meadows
Mayor
John Becker
 
Council
Brad Dinwoodie
Janis Elkerton
 
School Board #42 (Maple Ridge – Pitt Meadows)
Korleen Carreras
 

NORTH CENTRAL LABOUR COUNCIL

 
Prince George
Mayor
Lyn Hall
 
Council
Frank Everitt
Garth Frizzell
Murry Krause
Terri McConnachie
Cori Ramsay
Susan Scott
Brian Skakun
 
School Board #57 (Prince George)
Trent Derrick
Stephanie Mikalishen - Deol
Corey Walker
 
Regional District – Area C Fraser – Fort George
Colin Clyne
 

NORTH OKANAGAN LABOUR COUNCIL

Kelowna
Council
Mohini Singh

School Board #23 (Central Okanagan)
Norah Bowman
Peter Pagliocchini

Vernon
Mayor
Erik Olesen

Council
Kelly Fehr

School Board #22 (Vernon)
Mark Olsen

PRINCE RUPERT LABOUR COUNCIL

 
Prince Rupert
Council
Nick Adey
Barry Cunningham
Sarah Dantzer
 
School Board #52
(Prince Rupert)
Kristy Maier
 

SUNSHINE COAST LABOUR COUNCIL


Schelt (District)
Mayor
Bruce Milne
 
Council
Alice Lutes
 
Sunshine Coast School District
(TEA Lower 3 – Gibsons)
Charlene L. Penner
Sue Girard
 
Sunshine Coast Regional District
(Roberts Creek)
Steve Baker
 

VANCOUVER & DISTRICT LABOUR COUNCIL

 
North Vancouver City Council
Mayor
Linda Buchanan
 
Councillor
Angela Girard
Mack McCorkindale
 
Vancouver City Council
Mayor
Kennedy Stewart – Independent
 
Councillor
Christine Boyle – OneCity
Diego Cardona – Vision Vancouver
Adriane Carr – Green
Heather Deal – Vision Vancouver
Pete Fry – Green
Derrick O’Keefe – COPE
Tanya Paz – Vision Vancouver
Jean Swanson – COPE
Brandon Yan – OneCity
Wei Qiao Zhang – Vision Vancouver
 
School Board #39 (Vancouver)
Erin Arnold – Vision Vancouver
Carrie Bercic – OneCity
Janet Fraser – Green
Estrellita Gonzalez – Green
Erica Jaaf – OneCity
Aaron Leung – Vision Vancouver
Barb Parrott – COPE
Jennifer Reddy – OneCity
Allan Wong – Vision Vancouver
 
Park Board
Dave Demers – Green
Camil Dumont – Green
Gwen Geisbrecht – COPE
John Irwin – COPE
Stuart MacKinnon – Green
Shamim Shivji – Vision Vancouver
Cameron Zubko – Vision Vancouver
 

VICTORIA & DISTRICT LABOUR COUNCIL

 
Central Saanich
Council
Zeb King
 
Oak Bay
Council
Isabella Lee
Andrew Stinson
 
Saanich
Council
Judy Brownoff
Nathalie Chambers
Zac de Vries
Colin Plant
 
School Board #62 (Sooke)
Ravi Parmar
 
School Board #61 (Greater Victoria)
Vincent Gornall
Diane McNally
Ryan Painter
Rob Paynter
Jordan Watters
 
Victoria
Council
Marianne Alto
Laurel Collins
Sharmarke Dubow
Ben Isitt
Grace Lore
Jeremy Loveday
Sarah Potts